Ana Sayfa Haberler CANONDAN YEPYENİ BİR EFSANE KAMERA: CANON 5D MARK IV

CANONDAN YEPYENİ BİR EFSANE KAMERA: CANON 5D MARK IV

0

Canon 5D Mark IV kameranın kalp ritmi Digic 6 Plus işlemci ile çalışıyor. Bu işlemcinin sayesinde 30 megapiksellik fotoğraflardan saniyede 7 kare çekim yapabiliyor. Diğer versiyonlarıyla kıyaslandığında piksel sayısı %36 artmasına rağmen fotoğraf makinasının hızı da artmış.

CANON 5D Mark IV, 3.2 inç’lik dokunmatik bir ekranla tasarlanmış. 30.4MP çözünürlükte ve Full Frame sensörlü çalışan bir kamerası mevcut.

61 otomatik netleme ISO hassasiyeti ile 50-102400 arasında değişebilen kamera 7 kare/saniye sürekli çekim yapabilmekte. 4K ise 30 kare/saniye video kaydı yapabilir. 5D Mark IV CompactFlash kartlara kayıt yapabiliyor, SD kartlara da uyum sağlayabiliyor. PC bağlantısını ise USB 3.0 arabirimi ile sağlıyor.

Canon, 5D Mark IV modelinde en dikkat çekici yenilik, kamerayı kavramamızı sağlayan kulpların daha ergonomik tasarlanmış olmasıdır. Arka tarafında bulunan özelleştirilebilir yeni buton ile  kamerayı daha kullanışlı yapmıştır.

Diğer modellerinden 50 gr daha hafif olan 5D Mark IV, Magnezyum alaşım ve polikarbon tabanlı şase ile tüm hava koşullarında dayanıklı bir kullanım sunuyor.

canon-5d-mark-iv-2

5D Mark IV cihazının sensörü de daha önceki modellerine göre geliştirilmiş. ISO performansı 100-32000 değerlerine çıkabiliyor. Bu özelliği ile dinamik aralık ve yüksek ISO performanı geliştirilmiş.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Canon 5D Mark IV cihazının en heyecan veren özelliklerinden biri de Dual Pixel RAW çekim yapmasıdır. Bu teknoloji ile aralarında çok küçük fark olan iki bakış açısından oluşan iki görüntülü Dual Pixel RAW(DPRAW) dosyalar oluşturabilirsiniz.

Digital Photo Professional yazılım kullanılarak cihazın eşsiz 3 farklı özelliğini işler hale getirebilirsiniz. Görüntü mikro ayar özelliği bulunuyor, DPP programıyla micro adjustment ayarı yapılabiliyor ve daha keskin görüntü ayarı sunuyor.

Bir diğer özelliği Bokeh geçişi sunmasıdır; bu yönüyle odak noktasını ön plana çıkartıyor, keskin izlenim veriyor yatay olarak taşınabilirlik sunuyor ve parlamayı azaltıyor.

Yine çarpıcı ve kullanışlı özelliklerinden biri de gölgelenme azaltma özelliği bulunmasıdır.

Canon 5D Mark IV hafıza kartı yuvasında CF ve SD kart girişleri bulunuyor. Böylece kartlara kayıt imkânı sunuyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

canon-5d-mark-iv-3

Kamera özelliklerine gelince; DSI formatta 4K 30 FPS, Full HD‘de 60 FPS ve HD‘de ise 120 FPS superslow boşluğunun video çekimini bizlere sağlıyor.

Dual Pixel CMOS AF özelliğinin cihazda bulunması en çarpıcı özellikler arasında. Bunun sayesinde dokunmatik ekrandan dokunduğunuz yere netleme yapabiliyorsunuz, kusursuz ve hızlı bir şekilde objeyi rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Bize sunduğu bir diğer özellik ise HDR video kaydı özelliği oldu. Böylece ayna açılıp kapanırken ortaya çıkan mikro titreşimi önlüyor.

İlk defa 5D serisinde dokunmatik ekran olması farklı bir özellik olarak yerini almış. Bu dokunmatik ekranı ister menü geçişlerinde, isterseniz fotoğraf geçişlerinde, isterseniz de canlı izlemede dokunduğunuz yere netleme yaparak kullanabiliyorsunuz.

Arka tarafta 1 adet yeni tuş bulunuyorş netlik modlarını başparmağımızla bu tuş sayesinde Af noktalarını rahatlıkla değiştirme imkânı sunuyor.

Harici flashdisk girişi, mikrofon, kulaklık, HD IM USB3 girişi bulunuyor.

Canon 5D Mark IV ile gelen yeni özelliklerden biri ise Wi-Fi özelliği oldu. Bu güne kadar hiçbir 5D serisinde bulunmayan bu özellik sayesinde akıllı telefonumuz, tabletimiz veya bilgisayarımızdan, herhangi bir kablo olmadan Wi-Fi üzerinden bağlantı kurabiliyoruz. Wi-Fi özelliğine sahip yazıcılarımızdan baskı alabiliyoruz; aynı zamanda bu fotoğraflarımızı sosyal medyada paylaşabiliyoruz.

Ayrıca bir ayrıntı olarak FTP de düşünülmüş. GPS özellliği yine bu cihazda da sunulmuş; 2 farklı modda çalışıyor biri sürekli açık mod diğeri ise fotoğraf makinanızı açtığınızda başlayan mod. Bu sayede çektiğimiz fotoğraflar enlem ve boylam değerleriyle birlikte kaydedilebiliyor .

Bu fotoğraf bakınasıyla beraber 20 adet tuşun 10 tanesine istediğiniz özelliği atayabiliyorsunuz ve böylece Canon kişiselleştirmeyi yine ön planda tuttuğunu ispatlıyor.

canon-5d-mark-iv-4

Fotoğraf makinasında bulunan hızlı kontrol menüsünü de atlamayalım.

Bir diğer yeni özellik ise akıllı vizor 2 teknolojisi. Bu akıllı vizorde fotoğraf makinanıza hiç bakmadan bütün özelliklere hangi modda olduğunuzu, hangi diyaframda olduğunuzu kolaylıkla görebileceksiniz.

HDR ve çoklu pozlama modları bu makinada da sunulmuş. Bunlara ek olarak kendinden Timelapse video çekimi ve fotoğraf çekimi yazılımıyla tasarlanmış.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA