Ana Sayfa Haberler Bitcoin Caiz midir?

Bitcoin Caiz midir?

0
Paylaş

Dünya genelinde ve ülkemizde popüleritesini ve piyasa değerini her geçen gün katlayarak artıran, günümüzün en popüler yatırım araçlarından biri oolan Bitcoin hakkında geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltilen bir sorunun ardından, bu yatırım aracının İslam dinine göre caiz olup olmadığı hakkında bir açıklama yayınlandı.

Bitcoin ve Ethereium gibi sanal para yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu tür yatırımın devlet güvencesi altında olmadığı, yatırılan paranın spekületif işleme oldukça açık konumda olduğu ve yatırımın kullanım amaçlarının, yatırımcının kontrolü dışında bulunmasından dolayı Bitcoin vb. sanal para araçlarına yapılan yatırımların, şimdiki pozisyonları itibariyle, caiz olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu.

Kurum tarafından yapılan açıklamanın resmi tam metnini belirtmek gerekirse:

“Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.