Ana Sayfa Haberler Birden Fazla Cihazda WhatsApp Nasıl Kullanılır

Birden Fazla Cihazda WhatsApp Nasıl Kullanılır

408
0

WhatsApp artık cihazlarınızın telefonunuz üzerinden bağlanmasını gerektirmez. İşte çoklu cihaz yetenekleri hakkında bilmeniz gereken her şey. Birden fazla cihazda WhatsApp nasıl kullanılır hep beraber inceleyelim.

Birden fazla cihazda WhatsApp ‘ı kullanmak, şimdi olduğundan çok daha karmaşıktı. Ancak platformun çoklu cihaz yetenekleri sayesinde, akıllı telefonunuzdan uzakta olduğunuzda bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Yine de diğer cihazlarınızı akıllı telefonunuz aracılığıyla WhatsApp’a bağlamanız gerekecek. Ancak bunu yaptıktan sonra, her şeyin doğru çalışması için artık telefonunuza ihtiyacınız yok.
Peki WhatsApp‘ın çoklu cihaz özelliklerini nasıl kullanıyorsunuz? Hadi bir bakalım. Adım adım izlenecek yol ile birlikte bu özellik hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

WhatsApp’ın Çoklu Cihaz Özellikleriyle Neler Değişti?

Önceden, bağlı cihazlarınız WhatsApp hesabınıza bağlanmak için akıllı telefonunuza güveniyordu. Bu, diğer cihazlarınızın verileri şifreleyemeyeceği veya WhatsApp üzerinden arama başlatamayacağı anlamına geliyordu . Yapabilecekleri tek şey telefonunuzu yansıtmaktı, ancak telefonunuz yine de her şeyi yaptı.

Akıllı telefonunuza bağlanan cihazlar, özellikle telefonunuzun bağlantısı zayıf olduğunda veya pili azaldığında, daha yavaştı ve sık sık bağlantı kesildi. Daha da sinir bozucu olanı, aynı anda yalnızca bir cihazı bağlayabilmenizdir.

WhatsApp bu engelleri kaldırdı. Artık akıllı telefonunuzun tek kaynak olmasına veya hangi cihazı bağlayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Tek sorun, bağlı ek cihazlarınızın başka bir akıllı telefon olamamasıdır; Bunun yerine dizüstü bilgisayar gibi bir şey kullanmanız gerekecek.

WhatsApp Birden Çok Cihazı Nasıl Eşitler?

Bir yardımcı cihaz bağlandığında, birincil cihaz, son üç aylık sohbetlerdeki tüm mesajlarınızı şifreler. Bundan sonra, bunları uçtan uca şifreli bir mesaj yoluyla yeni bağlanan cihaza aktarır. Bu noktadan sonra, yeni eklediğiniz gadget, kendi yerel veritabanından mesaj geçmişine erişebilir.

Senkronizasyon sabittir, yani her yeni kişi veya yeni sohbet eklendiğinde gerçekleşir.

Birden Fazla Cihazda WhatsApp ‘ı Kullanmanın Riski Nedir?

Teorik olarak, kötü niyetli bir üçüncü taraf, hesabınıza gizlice cihazlar ekleyerek WhatsApp iletişimlerinize girmenin yolunu bulabilir. Ancak WhatsApp bu tehdidi birkaç taktik uygulayarak ele aldı.

Geçmişte, WhatsApp şifrelemesi, akıllı telefona dayalı tek bir kimlik anahtarına dayanıyordu. Ancak artık her bağlı cihazın kendi kimlik anahtarı vardır. WhatsApp sunucusu, bağlantılı tüm cihaz kimliklerini takip eder. Herkes ve ilgili kişi, mesaj gönderdikleri tüm cihazları doğrulayabilir.

İkincisi, WhatsApp’ın Otomatik Cihaz Doğrulama sistemi, cihazların otomatik olarak birbirleri arasında güven oluşturmasını sağlar. Böylece, bir kullanıcının hesabına her yeni bir cihaz bağladığında başka bir kullanıcının güvenlik kodunu karşılaştırması gerekmeyecektir.

Ancak, bağımsız olarak kullanabilmeniz için telefonunuz ve bağlı cihaz arasında bir QR kodu taramanız gerekir. Bu işlemin artık bir biyometrik kimlik doğrulama özelliği var, ancak önce bunu bağlamak istediğiniz cihazlarda etkinleştirmeniz gerekecek.

Son olarak, hesabınıza bağlı tüm yardımcı cihazları ve bunların en son ne zaman kullanıldığını görebileceksiniz ve gerekirse uzaktan çıkış yapabileceksiniz.

whatsapp birden fazla cihazda nasil kullanilir 3

Neler Desteklenmez?

Çoklu cihaz özelliği,  hala beta aşamasında olduğundan, bazı sınırlamaları vardır:

 • WhatsApp‘ın eski bir sürümüne sahip kullanıcılara mesaj gönderemez veya onları arayamazsınız.
 • Birincil cihazınız bir iPhone ise, bağlı cihazlarda sohbetleri temizleyemez veya silemezsiniz.
 • Bu özelliği tabletlerinizle kullanamazsınız.
 • Bağlı cihazlarda canlı konumları görüntüleyemezsiniz.

Sabitlenmiş sohbetler, yayın listeleri ve bağlantı önizlemeleri henüz etkinleştirilmediği için büyük grupların etkili bir şekilde iletişim kurması zor olacaktır.

Ayrıca bağlı cihazlardan grup davetlerine katılamaz, bunları görüntüleyemez veya sıfırlayamazsınız. Ayrıca, WhatsApp Business kullanıcıları bağlı cihazlardan işletme adlarını veya etiketlerini düzenleyemez.

Ancak, bu sınırlamalar yalnızca geçici olmalıdır. Çoklu cihaz özelliği tamamen kullanıma sunulduğunda, muhtemelen daha fazlasını yapmanıza izin vereceklerdir.

WhatsApp’ın Çoklu Cihaz Beta’sına Nasıl Katılabilirsiniz?

WhatsApp’ın çoklu cihaz betasına katılmak için telefonunuzun WhatsApp’ın en son sürümüyle uyumlu olması gerekir. WhatsApp hesabınızı çoklu cihaz beta sürümüne kaydetmeniz ve ardından yardımcı cihazlarınızı telefonunuza bağlamanız gerekir. Yukarıdaki ekran görüntülerine karşılık gelen aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun.
 2. Bağlantılı cihazlar başlıklı bir seçenek içeren bir menü açılır.
 3. Çoklu cihaz beta seçeneğini seçin.

Bundan sonra, aşağıdaki listelenen adımları izleyin.

 1. Beta’ya Katıl’a dokunun.
 2. DEVAM’ı seçin.
 3. Cihazınızda WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasını açın ve akıllı telefonunuzu kullanarak QR kodunu tarayın. Tarama tamamlandığında, cihazınız WhatsApp hesabınıza bağlanacaktır. Tek yapman gereken bu.
 4. Yardımcı cihazımız artık birincil cihazınızın aktif bir internet bağlantısına sahip olmasını gerektirmeden WhatsApp hesabınıza erişir.

Belirli bir cihazın bağlantısını kaldırmak istiyorsanız, Bağlı cihazlar sayfasından hedef cihaza dokunun ve aşağıda görüldüğü gibi ÇIKIŞ seçeneğini seçin . Alternatif olarak, doğrudan cihazdan çıkış yapabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun WhatsApp bağlantısı 14 günden fazla kesilirse, bağlı tüm cihazlarınızın bağlantısının otomatik olarak kesileceğini unutmamak önemlidir. Bağlantılı cihazlar’ı ve ardından Çoklu cihaz beta’yı tıklayarak istediğiniz zaman çoklu cihaz beta’dan çıkabilirsiniz , bu sizi BETA’DAN AYRIL düğmesine götürecektir ; sadece üzerine dokunun ve normal WhatsApp’a geri dönersiniz.

whatsapp birden fazla cihazda nasil kullanilir 2

Çoklu Cihaz Bağlantısı Daha Fazla Dikkat Dağıtılmasına Neden Olacak mı?

Dikkatinizin dağılmasına yatkınsanız, çoklu cihaz erişimi durumu olduğundan daha kötü hale getirmez. Unutmayın, bu cihazın hatası değildir; ekran sürenizi kontrol etmek size kalmış.

WhatsApp’a bağlı bir akıllı telefon ve diğer dört cihazın olması gerçekten gerekli mi? Bu duruma göre değişir. WhatsApp sizin için birincil iletişim aracıysa, birden fazla cihaz farklı şeyler yaptığı için bu mantıklı olur. Telefonunuz, ailenizle görüntülü arama yapmak için harikayken, dizüstü bilgisayarınız ofis grubu sohbetinizle iletişim kurmak için harika olur.

Tüm teknolojilerde olduğu gibi, tamamen size ve onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Sonuç olarak, çoklu cihaz özelliği size daha fazla seçenek ve dolayısıyla daha fazla işi halletmek için daha fazla fırsat sunmalıdır