Ana Sayfa Destek Bir IP Adresinin İzini Sürme ve Konumunu Tespit Etme!

Bir IP Adresinin İzini Sürme ve Konumunu Tespit Etme!

0

Basit bir iz sürme işlemi ile, bir web sitesinin IP adresini ve konumunu tespit edebilirsiniz. Bu metot, verilen bir web sitesinin öncelikle IP adresini tespit etmek için komut satırında bir komut kullanıyor ve daha sonra, web sitesinin konumunu tespit etmek için online bir araç (web sitesi) kullanıyor.

  • Windows’ta Başlat menüsünde arama kutucuğuna cmd yazın ve aratın. Çıkan sonuçlarda ‘Komut İstemi (Command Prompt)’ seçeneğine tıklayın.

Bir IP Adresinin İzini Sürme ve Konumunu Tespit Etme!

macOS kullanıyorsanız bu işlemi Terminal’i açarak yapmanız gerekiyor. Linux dağıtımlarında ise Bash veya herhangi bir shell (kabuk) programını açıp, bu işlemi yapmanız gerekiyor.

  • Bu makalemizde, IP adresi bulma ve konum tespit etme işlemi için örnek site olarak WonderHowTo web sitesini kullanacağız. ‘Komut İstemi (Command Prompt)’ penceresini veya Terminal penceresini açtıktan sonra tracert wonderhowto.com yazıyoruz.

  • Klavyede Enter tuşuna bastığınızda bu web sitesi için, son IP adresine kadar, değişik yönlendirme konumlarını (lokasyonlarını) (ve bu lokasyonlara ait IP adreslerini) göreceksiniz.

  • Bir IP adresinin konumunu bulmak için birçok ücretsiz araç ve kaynak var. Biz bu makalemizde IP-adress adresini kullanacağız. Linke tıklayın ve bu adrese gidin. Açılan sayfayı, sağdaki kaydırma çubuğunu kullanarak aşağı doğru sürükleyin ve ‘IP, Host, or Website’ kutucuğuna, ‘Komut İstemi (Command Prompt)’ penceresinde son çıkan IP adresini yazın ve ‘Track IP, Host, or Website’ butonuna tıklayın.

  • Ve sonunda, IP adresini girdiğiniz web sitesinin tam konumunu (lokasyonunu) gösteren bir harita karşınıza gelecek.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.