Ana Sayfa Destek Basit Yöntemler İle Iphone Saklama Alanı Boyutlarını Arttırma

Basit Yöntemler İle Iphone Saklama Alanı Boyutlarını Arttırma

0

Apple markalı bir cep telefonuna sahipseniz muhtemelen ‘Saklama Alanı Dolmak Üzere’ bildirimini almış olabilirsiniz , bu gerçekten sinir bozucu bir durum. Daha milyonlarca uygulama kullanmak isterken bu tarz bir hata ile sadece elimizdekilerle yetinmemiz gerekiyor. Apple her cep telefonunda pahalı fiyat politikası uygulayarak , ürettiği serilerde düşük depolama alanlı modellerde barındırarak kullanıcılarını psikolojik olarak etkiliyor. Bu durum en başlarda kullanıcının gözüne çarpmasa da bir kaç yıl sonra işler içinden çıkılmaz hale geliyor ve telefon kullanım keyfi gün geçtikçe azalıyor. Bu makalemizde bir nebze de olsa bu durumdan sizi kurtarabilecek teknik detaylara değineceğiz.

1) Sohbet Geçmişlerinizi Temizleyin , Mesajlarını Kaldırın.

Eğer yoğun arkadaş çevreniz varsa ve telefonunuzu profesyonel iş yaşantınızda güncel olarak kullanıyorsanız mesajlar ve Whatsapp sohbet geçmişleriniz Iphone’larınızda depolama alanı kısmında baş belası olacaktır , telefonunuzda ne kadar yer kapladığını görmek için ilk olarak bu adımları uygulamalıyız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ayarlar / Iphone Saklama Alanı / Mesajlar / Belgeler ve Veriler

Ben genellikle haftada bir kontrol ettiğim için çok fazla bir alan kaplamıyor , siz eğer ilk defa bakacaksanız muhtemelen çok fazla bir boyut olabilir …

Aynı işlemi Whatsapp için yapmak isterseniz

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Whatsapp / Ayarlar / Sohbetler menüsünden tüm sohbet geçmişlerinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

2) Kullanılmayan Gereksiz Uygulamaları Kaldırarak Telefonunuzun Saklama Alanı Boyutunu Arttırabilirsiniz.

Muhtemelen bir kullanımlık veya kısa kullanımlık ya da merak etmeniz sonucu indirdiğiniz çoğu uygulamayı kullanmıyor olabilirsiniz. Fakat bunun da sonuçları olacaktır , bunun sonuçlarını ‘Saklama Alanınız Dolmak Üzere’ bildirimi ile görüyorsunuz. Bunun için gereksiz uygulamaları kaldırıp , güncel olarak her zaman kullandığınız uygulamaları kullanmanız en iyisi .

Ayrıca her Apple güncellemesi geldiğinde bunun ekstra dosya boyutu eklediğini unutmayalım ve ayrıca çektiğimiz HDR fotoğraflar ve Live fotoğraflar da önemli ölçüde alan kaplamakta.

Gereksiz ve kullanılmayan uygulamaları kaldırmak için bu adımları izleyelim.

3) Fotoğrafları Kaldırın

Evet yanlış duymadınız daha fazla saklama alanı için gereksiz fotoğrafları,whatsapp gönderilerini aldığımız ekran görüntülerini kaldırmamız gerekiyor. Bu durum basit bir çözüm olarak gözükse de fotoğraflarımız tahmin ettiğimizden daha fazla yer kaplamakta.
Fotoğraflarınızın ne kadar yer kapladığını görmek için

Ayarlar / Fotoğraflar menüsünü inceleyebilirsiniz.

Fotoğraflarlamız için Apple bize 5 GB icloud depolama alanı vermekte fakat 5 GB çok yüksek bir dosya boyutu değil. Eğer fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz bunun için icloud’da ekstra depolama alanları satın alabiliyorsunuz. Özellikle işiniz fotoğraf , reklamcılık ya da dijital pazarlama üzerine ise ekstra depolama alanı kullanım seçeneklerinden faydalanmanızı öneririz.

Bunun için ;

Ayarlar / Apple Kimliği , Itunes ve App Store / Icloud / Saklama Alanını Yönet / Yükselt

ve ayrıca bu menüden fotoğraflar,yedekler,mail, ve diğer uygulamaların kapladığı depolama alanı miktarını da görüntüleyebilirsiniz.

4) Tarayıcı Ön Belleklerini Boşaltma

Ios işletim sisteminde Android işletim sistemi gibi malesef ki uygulama ön belleğini temizleyerek saklama alanı kazanmak mümkün değildir , Uygulama ön bellekleri uygulama kullanımlarında ve uygulama kullanımı olmayan zamanlarda depolanan gereksiz bilgilerdir , ve bunlara hiçbir zaman ihtiyacımız olmaz. Bu verilerin temizlenmesi de bize alan kazandırmış olur.

Bu işlem için

Ayarlar / Safari / Geçmişi ve Web Sitesi verilerini Sil

5) Tarayıcılar Aracılığı İle Kullanabileceğiniz Servislere Ait Uygulamaları Kullanmayın

Evet yanlış duymadınız , Tarayıcılar aracılığı ile ulaşabileceğimiz yüzlerce uygulama mevcut sizde büyük bir olasılıkla Facebook,Twitter,Instagram,YouTube,Spotify gibi web tabanlı bir çok uygulamayı kullanıyor olabilirsiniz. Bu uygulamaları eğer saklama alanı problemi yaşıyorsanız tarayıcınız üzerinden de rahatlıkla kullanabilirsiniz , ve bu da ciddi oranda saklama alanı kullanımlarınızı engelleyecektir , bizzat ben yaklaşık 5 GB yer kaplaması nedeniyle ‘Spotify’ uygulamasını farklı yollarla kullanmaktayım , tarayıcı üzerinden kullanımlar sadece önbellek boyutu işgal eder , bir önce ki madde de bildirdiğim gibi safari kullanırken önbellek ve geçmişi temizlemek mümkün .

Bir makalemizin daha sonuna geldik , umarım önermiş olduğumuz yöntemler ile sizde bu problemden kurtulursunuz , daha fazla teknoloji makalesi ve haberleri için bizi takipte kalmaya devam edin , Sağlıklı Günler Dileriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA