Ana Sayfa Haberler Başarılı Bir Youtuber Nasıl Olunulur

Başarılı Bir Youtuber Nasıl Olunulur

0

Youtube, günümüz dünyasında en çok takip edilen, yeni nesil arasında televizyonlardan daha popüler olan video ve sosyal medya platformu. Aynı zamanda Google ve Yahoo gibi arama motorlarından sonra dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı. Bu manada Youtube‘a bir nevi arama motoru da diyebiliriz aslında.

Ve herkesin dilinde olan bir kelime. Youtuber‘lık.  İşkur’un bile geçtiğimiz dönemlerde eğitmek üzere kurs açtığı, 18-25 yaş arasında popüler bir hayal Youtuber olmak… Kendi isimlerini gün yüzüne çıkaran güçlü bir dünya veya hobi alanı da denilebilir aslında.

Peki başarılı bir Youtuber nasıl olunur, abone sayısı nasıl artırılır, nasıl para kazanılır gibi konulardan bahsedeceğiz sizlere.

Youtuber Kimdir?

Youtuber, Youtube’da içerik üreten, bunu kişisel Youtube kanalında veya şirket kapsamında bir kanalda kullanıya ulaştıran kişiye verilen isimdir. Bir diğer adı ise Youtube fenomeni olarak karşımıza çıkabilir.

 

Nasıl Youtuber Olunulur?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Google hesabı oluşturmanız Youtube’da kanal açmanızın ilk şartıdır. Sonrasında kanalınızı kendi kişisel bilgilerinize göre düzenleyerek, oluşturduğunuz profil üzerinden içerek üretmeye ve kanalınıza yüklemeye başlayabilirsiniz.

Bu adımda dikkat edilmesi gereken konular;

*Youtube kanalınızın akılda kalıcı bir isme sahip olması;

*Özgün bir profil ve kanal dizayn etmeniz gerektiği;

*Diğer sosyal medya hesaplarınız ile Youtube kanalınız arasında kurulacak olan sekronizasyon durumu’dur.

İçerik Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli

Youtube kanalınızı da oluşturmanızın ardından bir sonraki adımdaki gerekli envanterler hiç şüphesiz kanal içeriğini oluşturacak videolardır. Bu içerikler üretilirken dikkat edilmesi gereken bir çok önemli husus bulunuyor. Herşeyden önce tüm içeriğin hitap edilen kitle fark etmeksizin özgün olması gerektiğidir. Diğer bir husus ise popülerite yani gündemi yakalama konusudur. Mevcut durumda popüleriteye göre gündem aşağıdaki gibi sıralanabilir:

*Eğlence

*Oyun

*Bilgi

*Yorum

*Şaka

*Spor

*Makyaj

*Müzik

11858 teknik destek
11858 teknik destek

*İnceleme

*Kendin Yap

*Paranormal Olaylar

 

Hangi Türden Ekipmalar Kullanılmalı

Kanal içeriğinizi belirledikten sonra elde bulunan bütçeniz ile mümkün olan en iyi görüntü ve ses kalitesini hedefleyerek ekipmanlarınızı planlayabilirsiniz. Ancak olmazsa olmaz üç envanterden bahsetmek gerekirse; seçtiğiniz konuya göre mükemmele yakın görüntü ve ses kalitesi için gerekli görüntü ve ses ekipmanları, ihtiyaca cevap verebilecek hızda bir internet bağlantısını ve yeterli bir literatür taramasını gösterebiliriz.

Yorum, Like ve Dislike’ları Dikkate Alın

Reklamcılığın klişesi haline gelen ‘Reklamın iyisi kötüsü olmaz’ mottosu Youtube dünyasında çoğu zaman geçerli olmuyor. Bundan dolayı içeriklerinize gelen olumsuz yorum ve dislike’ları dikkate almanız altın kural olarak ön plana çıkıyor. Elbetteki tüm içerikler beğenilecek gibi bir durum asla söz konusu olamaz ama bir içerikteki Dislike’lar Like’ları geçer durumda ise, iyi bir yorum analizi yapmak gerekiyor olabilir. Unutulmamalı ki, Youtube kanalının izlenirliğini belirleyen en önemli faktör kanal abone sayısıdır. Dislike’ların yüksek olması kanal abone sayısını aşağı çekebileceğinden önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

 

Etkileyici Bir Grafik Tasarımına Sahip Olun

Sizlere verebileceğimiz bir diğer tavsiye ise, kanalınızda kullanacağınız görsellerin grafik tasarımının etkileyici olması gerekliliğidir. İlgi ve beğeni çekebilecek bir kapak fotoğrafı, İçeriklerde kullandığımız renk uyumu izleyici ve abone devamlılığına önemli bir sirkülasyon sağlayacaktır.

Google Adsense Başvurusu İçin Acele Etmeyin

Youtube ülkemizde 2018 yılında belirlediği kriterlere göre Adsense başvuralarını kabul ediyor. Bu kriterlere göre bir Youtube kanalının Adsense‘e kabul edilebilmesi için son 12 ay’lık süre içerisinde minimum 4000 saat izlenme süresine ulaşmış ve 1000 abone sayısını geçmiş olması gerekiyor. Bundan dolayı bu rakamları egale etmeden herhangi bir Adsense başvurusu yapmamak, kanalımızın Google nezdinde itibarının zedelenmesini engelleyecektir.

 

 

 

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA