Öncelikle ARM Firması Hakkında Biraz bilgi verelim sizlere

ARM Firması Neler Yaptı ?

ARM firmasını aslında isim olarak duymayan pek çok kişi olabilir. Fakat bugün elinizde bulunan akıllı telefon veya akıllı saatlerin neredeyse tüm işlemcileri ARM mimarisini kullanmaktadır. O yüzden ARM tarafından üretilen işlemciler üretmiş olduğu mimarileri lisanslayarak satışa çıkartıyor. Bir mimarinin üzerinde ARM görmüyorsanız bilin ki o işlemci Intel x86 tabanına sahiptir. Onun dışındaki tüm işlemci mimarileri ARM‘ye ait. Bu da pazarın %89.6’sını oluşturuyor.

Örnek olarak Güney Koreli dev teknoloji firması Samsung’da Exynos işlemcilerinde ARM Cortex mimarisini kullanıyor. Bunların yanı sıra Apple, Qualcomm, MediaTek gibi pek çok firma da yine ARM tabanından faydalanan devler ligi arasında yer alıyor.
Mali-G710 neler sunacak? Mobil grafik birimi segmentinde Apple ve Qualcomm performans anlamında açık ara lider durumda ancak nicelik anlamında Mali öne çıkıyor. Sadece 2020 yılında 1 milyar Mali grafik yongası elektronik cihazlarda kendisine yer buldu. Segmentin en çok satanı yine Mali. İlginizi ÇekebilirAvatar  Akıllı telefonlardan tabletlere ve televizyonlara kadar geniş bir kesime hitap eden Mali teknolojileri bundan böyle dizüstülere de güç verecek. Mali-G710 grafik birimi Mali-G78 birimine göre yüzde 20 daha hızlı ve enerji verimli. Amiral gemisi telefonların yanı sıra Chromebook modellerine de sunulacak.

Valhall mimarisinin üçüncü neslini temsil ettiği için Mali-G77 ve Mali-G78. Grafik birimleri ile özünde aynı çizgileri paylaşıyor ancak gelişmiş yapay zekâ sayesinde video gösterimleri, görseller ve oyunlar daha iyi optimize ediliyor. Mali-G610 ise tamamen aynı ancak daha küçük çekirdek ölçeklendirmesi nedeniyle sadece akıllı telefonlara hitap ediyor.

arm hakkinda 2

Mali-G510 ve Mali-G310

Mali-G510 grafik birimi G51 biriminin yerini alıyor ancak iki kata kadar performans artışı, yüzde 22 daha iyi enerji verimliliği ve iki kat daha iyi yapay zekâ performansı ile dikkat çekiyor. Orta seviye telefonlar ve akıllı televizyon ürünleri için oldukça ideal bir yonga olacak.

arm hakkinda 1

11858 teknik destek

Gecenin gizli yıldızı ise Mali-G310 birimi diyebiliriz. G31 birimine göre Vulkan performansında 4.5 kata kadar artış. Ve 6 kat daha hızlı desen birimi yanında Android ara yüz işleme performansında. İki kat iyileştirme giriş seviyesinde aranan bir yonga haline getirecek. Özellikle Cortex-A510 ve Mali-G310 ikilisini çok sık görecek gibiyiz.