Ana Sayfa Haberler Apple Türkiye’den Zam Kararı!

Apple Türkiye’den Zam Kararı!

0
Apple Türkiye’den Zam Kararı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli teknoloji devi Apple, bugün yaptığı duyuru ile Türkiye’de uygulanan fiyatlarda %18 oranında zam gerçekleştirileceğini ilan etti. Söz konusu zam uygulamasından etkilenecek tek ülke Türkiye değil. Zamlı tarifeler, ülkemiz ile birlikte eş zamanlı olarak Belarus, İsviçre, Suudi Arabistan, Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de uygulanacak.

‘Apple Türkiye’den Zam Kararı!

Tüketicilerde şok etkisi meydana getiren zam haberleri sonrasında, zamların detayları incelendiğinde yüreklere biraz su serpildi diyebiliriz. Söz konusu zam uygulamaları iPhone, iPad, MacBook ve bu ürünlerin aksesuar guruplarında uygulanmayacak. Yapılan açıklamaya göre, zamlı fiyatlar yalnızca App Store üzerinden satışı gerçekleştirilen uygulamalar ve ürün servisleri için geçerli olacak.

Apple’ın App Store fiyatları üzerinde hangi ülkede ne kadar zam yaptığı hakkında bilgi vermek gerekirse:

 

  • Ermenistan : %20
  • Belarus : %20
  • Suudi Arabistan : %5
  • Birleşik Arap Emirlikleri : %5
  • Türkiye                              : %18

Bu ükelerde dışında kalan Çek Cumhuriyeti ve Hindistan’da ise, App Store üzerinden satışı gerçekleştirilen uygulama ve ürün servisleri fiyatlarında indirime gidilecek.

9to5Mac’te yer alan haberlere göre söz konusu zamlar, ilgili ülkelerde yapılan vergi oranları değişikliğinin ardından gerçekleştirildi. Bahsi geçen ülkelerde yapılan uygulama satışlarının ardından vergi ödemeye başlayacak olan şirket, bu oranın şirket gelirlerini olumsuz etkilememesi adına fiyatlarda artışa gitti.

App Store üzerinden satın alınan uygulama ve ürün servislerini kapsayan zamlı fiyatlar, önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.