Ana Sayfa Bilgisayar Apple M1 Chipset Tüm Detaylarıyla Karşınızda

Apple M1 Chipset Tüm Detaylarıyla Karşınızda

0

Apple geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinliğinde M1 adıyla tanıtılan yeni işlemcisi ile notebook piyasasında yenilikçi ve devrimsel bir yaklaşım benimseyerek donanım ve yazılım dünyasına yeni bir değer kattı.

16 milyar transistöre sahip olan M15nm teknolojisi ile üretilecek. 8 çekirdeğe sahip olan işlemci, günümüz standartlarını fazlasıyla karşılamakta , Ayrıca Apple bu yeni işlemcisiyle birlikte oyun dünyasına da girmiş bulundu.

apple-m1-islemci-tanitildi-iste-ozellikleri-1-1024x576.jpg (1024×576)

Bu chipset anlık olarak 10W güç tüketimi esnasında rakipleriyle karşılaştırıldığında gösterdiği performans ile yaklaşık 2 kat daha iyi sonuç veriyor. Rakiplerine göre yüzde 75 düşük güç tüketimine rağmen yüksek performans sağlayan yeni işlemci Tunderbolt ve USB 4 teknolojilerini de destekliyor.

apple-m1-islemci-tanitildi-iste-ozellikleri-6-1024x575.jpg (1024×575)

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ayrıca geliştirilen bu yeni işlemci 16 çekirdekli yapay zeka motoru ile geliyor. 15 kat daha hızlı makine öğrenimini sağlayan yapay zeka motoru 11 trilyon işlem yapabiliyor , yani bu şu demek oluyor artık Apple Intel ve AMD ile yollarını kalıcı olarak ayırabilir.

Bir başka detay ise 2,6 teraflop ile dünyanın en hızlı entegre grafik birimine sahip olan yeni işlemci, 10W seviyesinde rakiplerinden 2 kat daha iyi performans sağlayabiliyor. Yeni grafik arabirimi sayesinde MacBook modelleri yaklaşık 6 kat daha iyi performansa sahip olacak.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

OYUN PERFORMANSI VE YAZILIM OPTIMIZASYONU

Apple bu işlemci modeliyle birlikte yeni bir gelişime kapı açtığını belirtti , cihazlarda Emulator desteği ile Android uygulamalarını kullandığımız gibi artık MacOS sisteminde iOS ve iPadOS uygulamaları da çalışır hale gelecek , bu noktada yazılımcılara ve oyun firmalarına büyük işler düşecek , bu firma için küçük bir adım olsa da ilerisi için büyük adımların atılacağının bir göstergesi olarak gözüküyor , özellikle 400.000 TL’leri bulan Bilgisayar sistemleriyle profesyonellere yol gösteren Apple oyun dünyasında da 5-6 Yıla kadar üst sıralarda rekabetçi bir yapı ile varlığını sürdürecek gibi gözüküyor , oyun firmalarına bu noktada çok iş düşecek , artık sadece Microsoft için değil Apple içinde oyun desteği sağlayacaklar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA