Ana Sayfa Mobil Android Telefonlarda FPS Sayacı Nasıl Aktif Edilir ?

Android Telefonlarda FPS Sayacı Nasıl Aktif Edilir ?

0

Merhaba sevgili TeknoDestek takipçileri bugün sizler için son derece önemli konulardan biri olan Android telefonların ekran ve panel özelliklerine değineceğiz.

Bildiğiniz üzere Akıllı telefonlar üzerinde ki geliştirmeler arttıkça teknik detayları da fazlaca ön plana çıkıyor , artık 2K & 4K Ekran çözünürlüğü destekli , 120 Hz / 144 Hz hatta 240 Hz ekran yenileme oranına sahip güçlü ekran panelleri olan akıllı telefonlar üretilmekte. Bu teknolojilerin asıl amacı hem mobil oyunculuk deneyimini bir tık öteye taşımak hem de telefondan film , dizi ya da ekran üstü çalışmalar yaparken alacağımız deneyimi bir tık daha yükseltmek amaçlanıyor.

fps-1.jpg (685×385)

Bugün ki konumuz ise FPS ;

FPS Nedir ?

Saniyelik Görüntü Sayısı ya da çerçeve oranı, saniyedeki çerçeve sayısı ve çerçeve frekansı olarak da bilinir, bir görüntüleme aygıtının ürettiği çerçeve adı verilen benzersiz sıralı görüntülerin frekansıdır.

FPS Neden Önemlidir ?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Basit dille FPS‘nin önemi ; Bir görüntüleme aygıtından ( TV , Monitör , Projektör , Akıllı Telefon , Tablet , Reklam Panosu vs ) Görüntünün anlık bize aktarımında ki akıcılık FPS‘nin yüksek olduğunu gösterir , bu değerin yüksek olmasında ki asıl amaç kullanıcının göz konforunu ve görüntünün akıcılığını en yüksek planda tutmaktır.

FPS-nedir-FPS-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey.jpg (1920×1080)

Mobil cihazlarda FPS değeri Önemli midir ?

Mobil cihazlarda da FPS değeri en az diğer medya aygıtlarında olduğu kadar önemlidir , Akıllı cihazlarımızdan da artık saatlerce film izlemekteyiz , yüksek grafik özelliklerine sahip oyunlar oynamaktayız , ya da en basit haliyle sosyal medya platformlarını kullanmaktayız . Bu platformda oluşan görüntü kalitesinin akıcılığı büyük önem arz etmektedir.

Akıllı Telefonlarda FPS Sayacını Nasıl Aktif Ederiz ?

Makalemizin başlığında gördüğünüz üzere anlatım yalnızca Android telefonlar içindir , işlem geliştirici seçenekleri üzerinden yapılacağı için Android telefonların marka model farketmeksizin tümünde benzer şekildedir , Apple markalı cihazlarda normal şartlarda FPS sayacı bulunmamaktadır , yalnızca Jailbreak ile aktif edilebilir. Anlatım Samsung markalı bir cihaz üzerinden yapılmıştır.

– Öncelikle ‘ Ayarlar ‘ menüsüne giriş yapmalısınız.

– Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra , Geliştirici Seçenekleri menüsüne giriş yapmalısınız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Geliştirici Seçenekleri özelliğiniz kapalı ise , Cihaz Hakkında menüsüne giriş yaparak , Yazılım bilgileri kısmından ‘ Yapım Numarası‘ sekmesine 7 kere tıklayarak aktif edebilirsiniz.

-Geliştirici Seçeneklerinin alt kısımlarında GPUWatch seçeneğine tıklayalım.


-İlk defa giriş yaptıysanız bu ekranda kapalı konumda olacaktır , açık hale getirdikten hemen sonra Genel ayarlar kısmından FPS sayacının şeffaflığını ,  konumunu , arka plan rengini ayarlayabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA