Ana Sayfa Haberler Android P ile Birlikte Gelen Yenilikler!

Android P ile Birlikte Gelen Yenilikler!

0
Android P ile Birlikte Gelen Yenilikler!

ABD’li teknoloji devi Google ve iş ortakları tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin en yeni versiyonu Android P, Google tarafından I/O 2018 etkinliğinde duyuruldu. Halihazırda kullanımda olan Android Oreo işletim sistemini deneyimleyen kullanıcı sayısı yüzdelik dilimde hala bir elin parmaklarını geçmemişken, lansmanı yapılan Android P’nin Ağustos başından itibaren birçok markanın amiral gemisi segmentindeki ürünlerinde yer alması bekleniyor. Her zaman olduğu gibi bir tür şekerleme veya tatlı ismi ile lanse edilmesi beklenen Android’in son versiyonu olan Android P’nin ne anlama geldiği ise önümüzdeki Ağustos ayı başında açıklanacak.

 

Yapay zeka teknolojisinin akıllı telefon pazarına girmesiyle birlikte birçok yeniliğin yaşanılacağı sektörde, yapay zeka teknolojisine uygun olarak geliştirilen ilk işletim sistemlerinen biir olan Android P işletim sistemi ile birlikte gelen yenilikleri sizler için derledik.

Android P ile Birlikte Gelen Yenilikler!

  • Actions

 

Kullanıcıların, gündelik hayatta akıllı telefonlarıyla sık olarak gerçekleştirdikleri birçok işleme, kısayollar ile oldukça kolay bir şekilde erişmelerine olanak sağlayacak olan bu teknoloji, I/O 2018 etkinliğinde en çok dikkat yeniliklerden biri oldu. İlgili kısayollar, bağlantılı oldukları uygulamanın hemen yanında yer alacaklar. Örneğin Instagram’dan sıklıkla fotoğraf gönderimi yapan bir kullanıcı, Instagram uygulamasının yanına eklenen bir kısayol ile bu işlemi çok daha seri bir şekilde gerçekleştirebilecek.

 

  • Yeni Ses Denetimleri

 

Ses tuşları, artık varsayılan olarak medya sesini değiştirebilecek.. Yani ses butonlarına bastığınızda, varsayılan olarak çağrı veya alarm sesi değişiyor. Daha önce varolan bu durum artık değişiyor.

Ses seviyesinin ayarlanmasını sağlayan arayüz, donanımsal düğmelerin bulunduğu yere yaklaşırken titreşim, sessiz mod ve normal ses modu arasında, ses çubuğunun üzerindeki düğmeye basarak geçiş yapmayı sağlayacak.

Google, bu özelliğin yanı sıra, etkinlikte telefonun ekranı kapalıyken nasıl titreşim moduna geçilebileceği sorularına da yanıt verdi. Bunun için güç düğmesine ve ses açma düğmesine kısa süre basılı tutmak yeterli oluyor. Bu yapıldığında, ayarın değiştiğini doğrulayan kısa bir titreşim hissediliyor. Herkesin bildiği üzere bu özellik, Apple tarafından geliştirilen iPhone’larda sol üst kısımda bulunan bir mandal yardımıyla uzun yıllardır kullanılıyor.

  • Yeni Home Tuşu

Ana ekranda iken Home tuşunu sağa doğru sürükleyerek, açık uygulamalar arasında kolayca gezebileceksiniz.

  • Geliştirilen Çoklu Görev Tuşu

 

Android P işletim sistemi, uygulama geçiş ekranında görünen pencerelerden de metin kopyalanma işlemine izin verecek. Çoklu görev tuşu öncekine nazaran daha kapsamlı çalışarak, kullanıcıyı birkaç işlem kurtaracak. Mesela geçiş ekranlarındaki metinler direkt olarak geçiş ekranı üzerinden kopyalanabilecek.

 

  • Akıllı Telefon Kullanım Süresi Azalacak

 

Kullanıcı sağlığı gözetilerek geliştirilen bu teknolojinin ismi Dashboard. Android P işletim sistemi kullanırken, uygulamalarına süre sınırı koyabileceksiniz ve Dashboard ekranlarından uygulama hakkında kullanım süresi takibi yapabileceksiniz. Dashboard tarafından kullanıcıya yapılan uyarılar, tüketicinin, akıllı telefonuyla geçirdiği zamanı kontrol edebilmesini sağlayacak.

 

I/O 2018 etkinliğinde açıklandığı kadarıyla, yüzeysel olarak tanımaya çalıştığımız Android P, birkaç akıllı telefon modelinde Beta olarak kullanılabiliyor. Ancak uygulamanın tam ve stabil kullanımının Ağustos ayı başlarından itibaren gerçekleşeceği düşünülüyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA