Ana Sayfa Mobil Android Nougat 7.1 ile Birlikte Gelen Yenilikler

Android Nougat 7.1 ile Birlikte Gelen Yenilikler

0

Tüm dünya tarafından merakla beklenilen Android işletim sisteminin son sürümü Android Nougat’ın Beta sürümü, geçtiğimiz ay geliştiricilerin kullanımına sunulmuştu. Android Nougat, resmi olarak bir çok telefonda henüz kullanılamasa da Google, Nougat 7.0’ın bir üst versiyonu olan Nougat 7.1’in Beta sürümünü Google Pixel, Nexus 5X, Google Pixel XL ve Google Pixel C kullanıcılarının beğenisine sundu. Biz de ülkemizde henüz kullanılamayan Android Nougat 7.1 ile gelen yenilikleri sizler için derledik.

1- 3D Touch Tuşu

Apple’ın dokunma hassasiyeti içeren yeni menü tuşu uygulamasına karşı olarak geliştirilen 3D Touch teknolojisi sayesinde Android Nougat 7.1 kullanıcıları, ana menü tuşlarına birden fazla görev atayarak kullanabilecekler; fonksiyonlar arasındaki geçiş ise tuşa basma şiddetine göre ayarlanacak.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-1

2- Yeniden Başlatma

Halihazırda bir çok Android cep telefonunda zaten var olan özellik, Android Nougat 7.1’den önce telefon markalarının işletim sistemini kendilerine göre makyajlamaları sayesinde kullanılabiliyordu. Ancak Google, Android Nougat 7.1 ile ilk kez bir Android versiyonunda yerleşik olarak Yeniden Başlatma tuşuna yer verdi.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-2

3- Hızlı Ayarlar Bölümü

Hali hazırda tüm Android işletim sistemi versiyonlarında var olan ve kepenk menü olarak bilinen, yukarıdan aşağı parmak hareketiyle aktif edilerek kullanılan kepenk menü, Android Nougat 7.1 ile daha basit hale getirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış olarak karşımıza çıkıyor.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-3

4-Geliştirilen Ses Ayar Paneli

Android Nougat 7.1’de ses ayar paneli de geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Önceleri bazı telefon markalarının kendi kullanıcı arayüzlerine özel olarak eklenen ve ses kontrolü stabilizasyonunu arttıran bu opsiyon Android Nougat 7.1 ile varsayılan kontrol olarak geliyor.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-4

5- Üst Düzey Hareket Sensörü

Halihazırda Android Marshmallow işletim sistemi kullanan birkaç telefon markasında var olan gelişmiş hareket sensörü, Android Nougat 7.1’de varsayılan opsiyon olarak karşımıza çıkıyor. Android Nougat 7.1’de, telefonunuzu ters çevirdiğinizde arka/ön kamera değişikliği yapabiliyor, telefonunuzu elinize alınca bildirimleri görebiliyorsunuz. Bu sensörü, ilerleyen zamanlarda gelecek güncellemeler ile daha da geliştirileceği konuşuluyor.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-5

6-Sadeleştirilmiş Güncelleme Bölümü

Android işletim sistemi kullanan tüm akıllı cihazlarda var olan Yazılım Güncelleştirme menüsü, Android Nougat 7.1’de çok daha şık olarak ve sadeleştirilmiş şekilde karşımıza çıkıyor.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-6

7- Destek Bölümü

Google’ın yeni akıllı telefonları Google Pixel ve Google Pixel XL’da, Nougat 7.0 versiyonunda da varolan Android destek bölümü, Android Nougat 7.1 ile varsayılan opsiyon olarak tüm telefonlarda kullanılabiliyor. Android işletim sisteminde yaşadığınız tüm problemlerle ilgili çözümlere ulaşabileceğiniz destek bölümünde kullanamadığınız tek opsiyon ise canlı destek bölümü. Bu bölüm şimdilik yalnızca Google Pixel ve Google Pixel XL ile kullanılabiliyor.

nougat-7-1-ile-gelen-yenilikler-7

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.