Ana Sayfa Haberler Amazon, Mart’ta Türkiye’ye Giriş Yapıyor!

Amazon, Mart’ta Türkiye’ye Giriş Yapıyor!

1
Amazon, Mart'ta Türkiye'ye Giriş Yapıyor!

Dünyanın en büyük elektronik ticaret (e-ticaret) platformlarından biri olan Amazon, nihayet ülkemize giriş yapıyor. Geçtiğimiz aylarda kulislerde dolaşan dedikodulara göre ülkemize hepsiburada.com’u satın alarak giriş yapacağı söylenen şirket, bu fikrinden vazgeçerek tamamen kendine ait olan yeni bir operasyon ile ülkemize giriş yapmaya hazırlanıyor. Bir süredir amazon.de isimli ticaret sitesi üzerinden 29€ ve üzeri fiyata sahip ürünler için ücretsiz gönderimler yapan firma, Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere, göre ülkemize kendi kargo şirketini açarak giriş yapmaya hazırlanıyor.

Amazon, Mart'ta Türkiye'ye Giriş Yapıyor!

Dünyaca ünlü kargo şirketleri UPS ve FedEx’e de rakip olmayı hedefleyerek Shipping with Amazon isimli kargo şirketini kuracak olan firma, ülkemizdeki gönderilerini kendi kurduğu kargo şirketiyle teslim edecek. İlk aşamada yalnızca ülkemizdeki amazon.com.tr üzerinden satın alınan gönderileri teslim etmek üzere dizayn edilecek olan Shipping with Amazon, operasyon oturdukça dışardan da sevkiyat siparişleri alarak bağımsız bir kargo şirketine dönüşecek. Toptancılarına, Türkiye pazarı için ‘hazır olun’ mesajını dahi gönderdiği konuşulan şirketin Mart ayı sonunda ülkemizde resmiyet kazanması bekleniyor. Mart ayı sonlarında ülkemize ziyarette bulunacak olan Amazon.com yöneticileri, pazara giriş yaptıklarını resmen duyuracaklar.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Mart sonu itibariyle test satışlarına başlayacağı düşünülen şirketin üst düzey yöneticileri, bu ay içerisinde ülkemize gelerek büyük firmalar ile ticari görüşmelere başlayacaklar. Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Jeff Bezos’a ait olan şirketin yönetim merkezi ise Lüksemburg’ta. Ülkemizde uygulayacağı fiyat politikası konusunda, kafalardaki soru işaretini henüz gidermemiş olan firmanın, kendi kargo şirketini kurarak pazara gerçekten iddaalı bir giriş yapmayı hedeflediği görülüyor.

Elektronik ticaret platformalarında, ülkemizdeki piyasa şartları göz önüne alındığında ortalama komisyon oranının %15 seviyelerinde olduğu görülüyor. Kendi kargo şirketini kurarak, ürünü üreticiden alıp doğrudan tüketiciye ulaştırmayı hedefleyen Amazon’un, ülkemizde %10 komisyon oranıyla çalışarak sektördeki rakiplerine ciddi bir darbe vurması bekleniyor. Rakiplerinin hem satış oranlarından ettiği kar yüzdelerinden çalmayı hedefleyen şirket, hem de kendi kargo şirketini kurarak rakiplerinin kargo şirketlerinden elde ettiği paya da darbe vurmayı hedefliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Employees fill orders and move packages inside an Amazon.com Inc. fulfillment center in Robbinsville, New Jersey, U.S., on Monday, Nov. 28, 2016. In 2005, retailers coined the term “Cyber Monday” to describe a surge in web purchases on the first work day after Thanksgiving by people who had spent the weekend browsing in stores. Now, increasing number of online shoppers, particularly those buying over their phones, are skipping the stores entirely. Photographer: David Williams/Bloomberg via Getty Images
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

Comments are closed.