Ana Sayfa Haberler Akıllı Telefonuzun Pil Ömrünü Uzatacak Altın Öneriler!

Akıllı Telefonuzun Pil Ömrünü Uzatacak Altın Öneriler!

0
Akıllı Telefonuzun Pil Ömrünü Uzatacak Altın Öneriler!

Günümüz dünyasının vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlarda kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konulardan biri de hiç şüphesiz geçmiş yıllardaki klasik cep telefonlarına nazaran daha erken biten pil kullanım ömürleridir diyebiliriz. Akıllı telefonlardan önce cep telefonları gün içerisinde ortalama bir defa şarj edilirken, bu durum akıllı telefonlarla birlikte neredeyse çift hanelere ulaştı diyebiliriz. Telefonların akıllanması ile birlikte şarj teknolojileri de akıllandı ancak tabiattaki her nesnenin bir ömrü olduğu gibi, her ne kadar akıllı olsalar da, akıllı telefon pillerinin de bir kullanım ömrü bulunuyor. Biz de sizler için yüksek kullanım durumlarında dahi, telefonunuzun pil kullanım ömrünü uzatmanızı sağlayacak birkaç öneriyi paylaşıyoruz:

Akıllı Telefonuzun Pil Ömrünü Uzatacak Altın Öneriler!

  • Uzun gece şarjlarından kaçının. Akıllı telefonlar, aslında şarj seviyeleri %100’e ulaştığında cihaza giren akımı kesiyor. Ancak gece şarjlarında birçok durum bizim kontrolümüz dışında gelişebileceğinden (akım dengesizliği, kısa devri, ani ısınma) uzun gece şarjları akıllı telefonunuzun pil ömrünü kısaltan en büyük sebeplerden biridir diyebiliriz.
  • Telefonunuzu gün içerisinde sık tekrarla, az süre şarj edin. Dünyaca ünlü battery university web sitesine göre, akıllı telefonunuzun pilini %10 ve %20’lik dolum periyotlarında kısa zaman aralıklarında şarj etmeniz, telefonunuzun pil ömrüne olumlu katkılar sağlıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Pil doluluk oranını %60 ile %80 arasında tutun. Yine aynı web sitesinde yer alan bir makaleye göre akıllı telefonunuzun pil kapasitesini %60 ile %80 arasında tuttuğunuzda, bu durum telefonunuzun pil kullanım ömrünü %20 oranında arttırıyor. İdeal doluluk diyebileceğimiz bu seviyenin biraz altındayken ürünü şarja bağlayıp, bu seviyenin biraz üstündeyken şarjdan çekmemiz, yöntemi başarılı şekilde kullanmamızı sağlayacaktır.

 

  • Telefonunuzun pilini %100 şarj etmekten kaçının. Günümüz dünyasında birçok akıllı telefon üreticisinin ürünlerinde yer alan Lithium Ion teknolojisinde pilin tam olarak şarj olma ihtiyacı bulunmuyor. Aksine, ortalama şarj ömürlerine sahip olan bu piller gereksiz sayıda tam şarj oranlarına maruz bırakıldıklarında kullanım ömürlerini daha aza indirgeyebiliyorlar.

  • Akıllı telefonunuzun pilini %0 oluncaya kadar kullanmayın. Bu durum, telefonunuzun pil ömrüne olumsuz etki etkileyecektir. Ayda bir defa telefonunuzun pilini %0 seviyelerine getirmeniz, akım sıfırlama bakımından yararlı gözükebilir ancak bu durumun süreklilik arz etmesi uzun vadede telefonunuzun pil ömrünü kısaltacaktır.

 

 

  • E-Posta kutularınızı daha az sıklıkta ve Wireless bağlantısı üzerinden kontrol edin. Akıllı telefonunuzda en çok pil tüketimine sebep olan işlem hiç şüphesiz internet aramalarıdır. Sıklıkta yapılan ve fazlaca pil tüketimine sebep olan e-posta gelen kutusu kontrolleri, mobil veri bağlantısı üzerinden yapıldığında bu durum telefonunuzun aşırı ısınmasına ve pil kullanım ömrüne olumsuz etki etmesine sebep olabilir. Bundan dolayı e-posta kontrollerinizi Wireless bağlantısı üzerinden ve seyrek bir şekilde gerçekleştirin.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA