Ana Sayfa Haberler Akıllı Telefonlara Zam Kapıda!

Akıllı Telefonlara Zam Kapıda!

0

Ülkemizde, geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan ve akıllı telefon satın alım işlemlerinde ödenmesi zorunlu hale getirilen TRT bandrolü vergisi yaklaşık bir yıldır yürürlükte bulunuyordu. Mevcut sistemde, geçtiğimiz yılki fiyatlara %6’lık bir vergi ekleyen TRT bandrolü vergisi, birkaç gün önce yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile %6’den %10’a yükseltildi.
Akıllı Telefonlara Zam Kapıda!
Geçtiğimiz Haziran ayında, akıllı telefonlar üzerinden alınan TRT bandrol vergisinin kaldırıldığının açıklanmasıyla sevinen tüketiciler, birkaç gün önce bandrol vergisinin arttırılarak tekrar getirilmesiyle küçük bir şok yaşadılar. TRT’nin, 1 Temmuz tarihi itibariyle alınan karar ile, sanayiden alınan enerji payını kaybetmesi sebebiyle ortaya çıktığını düşündüğümüz TRT bandrol vergisinin güncel fiyatlara etkisi ise yaklaşık %4 seviyelerinde olacak diyebiliriz. Çünkü TRT bandrol vergisi, ürünün ham fiyatı üzerinden hesaplanıyor. Yani telefonun ana satış fiyatı üzerine %10’luk TRT bandrol vergisi ekleniyor; ardından vergili fiyat üzerine ÖTV ve KDV vergilerinin eklenmesiyle birlikte ürünün vitrin fiyatına erişmiş oluyoruz. Bu da 1000₺ fiyat etiketi bulunan bir telefonun satış fiyatının 1000₺’den 1030₺-1040₺ arasında bir rakama yükseleceği anlamında geliyor.

İlgili Kanun Hükmünde Kararname ile TRT bandrol oranı değişen diğer ürünler hakkında bilgi vermek gerekirse:
Radyo Cihazları (Araç İçin Olanlar Dahil) %16
Video Oynatıcılar %16
Hem Video Oynatıcı Hem Radyo Cihazları %16
Televizyon %16
Cep Telefonları %10
Bilgisayar ve Tabletler %2
Dijital Uydu Alıcıları %10
Radyo ve TV Özelliği Taşıyabilen Her Türlü Akıllı Kol Saatleri, Ev Sinem Sistemleri %8
Görsel ve İşitsel Yayınları Alabilen Kara Taşıt Cihazları %0.4


İlgili Kanun Hükmünde Kararnamenin resmi gazetede yayımlanmasının ardından uygulamaya konulan yeni TRT bandrol oranlarının piyasadaki satış adetlerini çok fazla etkilemesi beklenmemekle birlikte, olası dönem sonu indirimlerinin bir miktar önüne geçtiği konusu da su götürmez bir gerçek.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.