Ana Sayfa Bilgisayar 5 En İyi Sabit Disk Temizleyicileri Yazılımları

5 En İyi Sabit Disk Temizleyicileri Yazılımları

0

En iyi 5 derin temiz sabit disk yazılımı

Teknoloji ilerledikçe, bilgisayarlar hakkında bir nesilden diğerine birçok şey değişir. Gücü, erişilebilirliği ve fiyatı ve hatta büyüklükleri, göreceli olarak küçük bir zaman diliminde değişmektedir. Ancak, bilgisayarlar hakkında hiçbir zaman değişmeyen şeylerden biri, dağınık olmalarıdır.

Bununla, kullanıcıların sodalarını klavyenin üzerine dökmesi veya monitörde çok miktarda toz olması demek değildir. Bahsettiğimiz şey, bilgisayarların ve daha özel olarak sabit disklerinin her zaman kümelenmiş olması ve tüm sistemin düzgün çalışmasını engellemesidir.

Dağınık sabit diskler

Bir sabit diskin boyutu ne kadar büyük olursa olsun, kullanıcıların sabit disk üreticilerinin ürünlerine sığabileceğinden çok daha fazla şey indirebilmeleri nedeniyle İnternet’te indirilecek çok fazla şey olması nedeniyle sonunda boş alan kalmayacaktır. 2 TB boş alanınız olsa bile boş alanı kullanamayacak, tüm dosya ve bilgileri ayırıp çöpleri bulup, önemli belgeler ve veriler arasında atmanız gerekecektir, yardım almadan bu işlemi yapmak o kadar kolay olmayacaktır.

Sabit disk temizleyicileri

Bu, bizi bu makalenin ana konusuna getiriyor; bu, bilgisayarınızda bir sabit disk temizleme hizmetinin bulunmasının önemini kaçınılmaz olacaktır. İhtiyaç duyacağınız bir zaman gelecek ve hazır olmak harika bir duygu. Belki şu anda buna ihtiyacınız vardır ve ne tür bir yazılım aramanız gerektiğini bilmiyorum ama size sabit disk temizleyici rolü için en çok seçilenleri sunmak için buradayız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Dışarıda pek çok iyi alım var ama çok da iyi olmayanlar da var ve onları ayırt edebilmek güzel olduğu söyleniyor, sabit diskinizi tamamen temizlemenize ve önemsiz veriden önemsiz şeyleri ayırmanıza yardımcı olmak için büyük bir yazılıma ihtiyaç duyduğunuzda en çok tercih edilenlerin ne olduğunu görelim.

CCleaner 

Pek çok alanda, CCleaner, bilgisayarınızın sabit diskini temizlemek için tek popüler çözümdür. Çünkü CCleaner bunu yapmak için harika seçenekler sunuyor ve bu görev üstte hoş bir dizi ekstra özellik ile kolayca tamamlanabilir.

CCleaner, sabit sürücünüzü temizlemeye gelince, bunlardan birine Drive Wipe adı verilen çeşitli seçenekler sunar. Şimdiye dek çözemediyseniz, Drive Wipe, sabit sürücünüzdeki verileri tamamen siler ve bilgisayardan daha fazlasını bilen yetenekli kişilerce erişilebilecek izler konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu yazılımı, bölümlerinizin yalnızca boş bölümünü silmek için de kullanabilirsiniz.

CCleaner kullanıcılara farklı sayıda geçişle gelen çok çeşitli seçenekler sunar.

CCleaner, kullanıcıların kayıtları onarma yeteneği gibi sistemlerini tamamen yenilemelerini sağlayan bazı hoş özellikler de sunmaktadır. Bilgisayarınızı yavaş çalışıyor ise, bu kesinlikle akılda tutulması gereken iyi bir yazılımdır.

Shredit

Reddit’in (parçalama ve yazma işleri) tam tersini yapmayı amaçlayan bir program için uygun bir isim gibi görünse de, bunun yazılım adı için asıl ilham kaynağı olduğunu düşünüle bilir.

Adının nereden geldiğine bakılmaksızın, kesin olan bir şey var: Shredit, kullanıcıların bir daha asla görülmeyen veya okunamayan dosyaları güvenle silmelerini sağlayan titiz bir uygulamadır. Adından da anlaşılacağı gibi, bilgi parçalanır ve bir anda mutlak hale getirilir.

Shredit’in öne çıkardığı şeylerden biri de, aynı anda çok sayıda dosyaya veya ayrı bir dosyaya öncelik vermesidir. Bu nedenle, belirli dosyaları silmek isteyen kullanıcılar Shredit’in aynı anda yalnızca bir öğeye odaklanmasını ya da toplu olarak parçalamasını sağlar.

Ancak bundan daha fazlasını da yapabilir, çünkü Shredit’in bir bölümünü temizleyebilmesi için görünürde herhangi bir bilgi olması gerekmez. Evet, Shredit, boş alanları temizlemek için de kullanılabilir; bu, hangisinin geri gelmeyeceğinden emin olmanıza yardımcı olur. Sürecin ne kadar yoğun olduğuna gelince, yazılım kullanıcıların istedikleri tam olarak ne kadar kapsamlı olduklarını seçmelerine izin veriyor.

Yazılım, bilgileri bir sabit sürücüden tamamen kaldırma yeteneklerini bir şekilde kanıtlayabilen birden fazla özellik ile birlikte geliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

BleachBit

Ücretli bir programdan özgür yazılım alanına geri dönüyoruz. Bu kategoriye oldukça popüler olan BleachBit  kullanıcıların onu sevmesini sağlayan mükemmel veri silme ve güvenlik koruma özellikleri sunar.

Bir kişinin BleachBit kullanmasına ihtiyaç duyması için birden fazla neden olabilir. Başlamak için, bilgisayarınızın sabit diskinde boş yer kalmadığında ihtiyaç duymanız halinde devre girer. Daha önce de belirtildiği gibi, BleachBit ayrıca kullanıcının gizliliğine saygı duyulduğundan ve korunduğundan emin olmak için iyi bir iş çıkarır. Bunu yapmak için, BleachBit bir kullanıcının sildiklerinin tekrar gün ışığını görmeyeceğinden emin olur ve böylece hassas bilgilerin kaldırılması için çok verimli olur.

BleachBit, gereksiz dosyaları da kaldırmaktan dışında ayrıcalıkları vardır. Örneğin, boş alanı tamamen silmek için harikadır. Aslında, yazılım diski, boş alan kısmını bile temizleyebildiği iki farklı yöntem sunar.

Bunu başarabilmenin en kolay yolu “Wipe Free Space” yazan asıl seçeneğe gitmek. Uygulamayı açtıktan sonra hızlı ve etkili bir şekilde Dosya sekmesinde bulunabilir. Diğer yöntem o kadar açık değildir, ancak her bireyin bir bilgisayarda gezinme stiline bağlı olarak, bazıları için daha kolay veya tercih edilen bir çözüm olabilir.

Bir sürücünün boş alanını silmenin ikinci yolu, uygulamanın Serbest Disk Alanı bölümüne gidip işlemi başlatmak için Temizle simgesini kullanmaktır.

Bu anlaşmanın ilginç yanı, gerçek bir İptal düğmesinin olmamasıdır, bu yüzden süreç başladığında, geri dönüşümü yoktur. Programı kapatmanız yeterlidir, silme işlemi derhal sona erer.

Disk Wipe

Disk Wipe, güvenli olmasını istiyorsanız, bir sabit sürücüyü temizlemek için mükemmel bir çözümdür. Disk Wipe’ı özellikleri söz konusu olduğunda ön plana çıkaran kendini farklılaştırmaya gelince, kesinlikle güçlü yönleri vardır.

Disk Wipe’ı bu kadar çekici kılan şeylerden biri, bunun için çağrılana bağlı olarak kullanılan bir dizi farklı algoritma ile gelmesidir. Bu tür bir algoritmaya örnek olarak, sürücü temizleyici endüstrisi ve bu servisler etrafında dönen topluluklar arasında çok iyi bilinen Peter Guttman algoritması verilebilir.

Bir diski temizlemenin en kapsamlı yöntemlerinden biri olarak kabul edilir ve bu nedenle bir diski çok önemli verilerden temizleme işlemiyle ilgili belirli standartların olduğu birçok resmi durumda istenir. Disk Wipe tarafından kullanıcılara sunulan olanakların genel “listesine” daha fazla çeşitlilik katan DoD 5220 – 22.M gibi başka algoritmalar da vardır.

Her türlü yazılımda olduğu gibi, bazı kullanıcılar kısa bir süre için ihtiyaç duydukları yardımcı programı alabilmeleri için başka bir program kurmaları gerektiğini can sıkıcı veya hantal bulabilirler. Bu, taşınabilir bir program olduğu için Disk Wipe ile ilgili bir sorun olmayacaktır. En iyi özelliklerinden biri ve pek çok insan, yazılımı kullanmadan önce yüklemek zorunda kalmama fikrine ilgi duyuyor.

Bu kesinlikle, süreci hızlandırır, eğer mantıklı ise ön işleme sürecinden geçmeniz gerekmez. Ayrıca, aynı hizmeti çok sayıda bilgisayara (örneğin bir iş ofisi gibi) sunmayı planlıyorsanız, kullanışlı ve büyük bir zaman harcayan diğer cihazlarda taşımak ve kullanmak çok daha kolaydır.

Disk Redatör

Aşırı karmaşık olmak ve kullanıcıları seçenek ve özelliklerle bombardıman ettiğinden gerçekten ideal değil, ama Disk Redactor’e bir şans verenler bunun için endişelenmek zorunda kalmayacaklardır. Yazılım basittir ve hala tüm gerekli özellikleri ve işlevleri sağlarken kolayca kullanılabilir.

Silinen dosyaları tamamen silmek isteyen tüm kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir ve yazılımın sürece nasıl devam etmesini istediğiniz konusunda bazı seçenekler sunar. Silme işlemiyle ilgili seçeneklerden bazıları, kullanıcıların çabalarını iki katına çıkarmasına olanak tanır, bu da uygulamanın diski iki kez sileceği anlamına gelir.

Emin değilseniz, “run check disk” özelliği özellikle sizin için yapılmış gibi görünür. Kullanıcıların diskin durumunu kolayca doğrulamalarını ve kendilerini veya başkalarını silmeleri gereken bilgilerin artık sürücüde hiçbir şekilde bulunmadığından emin olmalarını sağlar.

Risk almanın hiçbir anlamı yoktur ve kaliteli disk silme hizmetlerini ücretsiz alabileceğiniz gerçeği göz önüne alındığında, silinen bilgileri kurtarmanın hiçbir yolu olmadığından emin olmamanız için hiçbir neden yoktur.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA