Ana Sayfa Oyun 5 Adımda FPS Oyunlarında Nasıl Daha Başarılı Olunur

5 Adımda FPS Oyunlarında Nasıl Daha Başarılı Olunur

0

Hiç büyük bir hevesle bilgisayar başına geçip oyuna girdiğinizde ekrana dakikalarca bakıp sizi öldüren insanlara öfke kustuğunuz oldu mu?

Bu hisler, konu FPS oyunlarına geldiğinde çoğu oyuncu arasında ortaktır. Ne yaparsanız yapın kendinizi yanlış bir şey yapıyor gibi hissedebilirsiniz. Sizi anlıyoruz ve bu makalede sizlerin FPS oyunlarında nasıl daha iyi olabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Makalemize geçmeden önce kısa bir açıklama yapma ihtiyacı duyduk; rekabetçi oyunlar satranca benzer, nerede nasıl hamleler yaptığınız oyunun akışını değiştirir. Bu sebepten, düşünerek ve planlayarak oynamak bu tarz oyunların esas kuralıdır. Düşünmeden oynamak sadece mağlubiyet getirir. Satranç her ne kadar zeka gerektiren bir oyunsa, rekabetçi oyunlar da bir o kadar zeka ve aynı zamanda el-göz koordinasyonu gerektirir.

Call of Duty’den Counter-Strike’a, Valorant’tan Apex Legends’a, Overwatch’tan Rainbow Six Siege’e milyonlarca insanın oynadığı onlarca FPS oyunu var. Her birinin de farklı oynanış tarzı ve mekanikleri var.

Anlatacağımız şeyler çoğu oyuncu için çok bilindik olabilir fakat, ölmekten sıkılan, diğer oyuncuları bir türlü alt edemeyen çok büyük bir kitle daha bulunmakta. Bu makalede sizlere FPS oyunlarında yardımcı olabilecek ve galibiyetler kazandırabilecek birkaç madde hazırladık.

1. Ayağa Değil, Gövdeye Hedef Al

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu madde hızlı aksiyon oyunlarında zorluk yaşayan oyunculara yönelik bir madde. Her zaman düşmanlarınızın kafasına isabet ettiremeyebilirsiniz. Düşmanın gövdesine hedef almak hem kritik oranda hasar verir hem de düşmanın en geniş bölgesi olduğundan (bilinenden farklı bir karakter değilse) vurması çok daha kolaydır. 

Ayrıca, bazı silahların geri tepme deseni diğerlerine kıyasla daha garip olabilir ama bu bahsettiğimiz gariplik, iyi anlamda değil. Fark edeceksiniz ki en çok tepen silahlar ya ağır makineliler ya da keskin nişancı tüfekleridir. Bu yüzden rakibinizin gövdesine hedef alarak ateş etmek onu öldürme şansınızı yüksek derecede arttırır. Elinizdeki silaha alıştıkça tepme desenine de uyum sağlarsınız, böylece silahı kontrol etmeniz zamanla daha iyi hale gelir.

2. Haritaya Uyum Sağlayın

Yeni bir oyuna katıldığınız zaman genellikle siz ve takım arkadaşlarınız dünyanın her bir yanından rastgele oyuncularla eşleşeceksiniz. Düşmanlarınızın taktikleri, oynayış biçimleri sürekli olarak değişirken oynadığınız haritalar hep aynı kalacaktır.

Haritalara alışmak ve bölgelerin adlarını bilmek savaş esnasında büyük bir avantaj sağlar. Nerelerden saldırabileceğinizi bilmek, düşmanların nereden çıkacaklarını bilmek ve takıma bu gibi durumlar hakkında bilgi verebilmek sizi galibiyete bir adım daha yaklaştıracaktır. Kör noktada olan bir balkon veya merdiven bulmak düşmanları öldürmenizi kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda da düşmanlarınızı bulmanızda yardımcı olur.

Haritayı o kadar da iyi bilmeyen oyuncular genellikle tur başladığında sürekli aynı bölgelere koşup dururlar. Eğer haritayı yeterince iyi kavrayabilirseniz, rakiplerinizin hareketlerini öğrenip oyun içerisinde onları alternatif rotaları kullanarak gafil avlayabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

3. Takımınızla İletişim Kurun

Takımınızla iletişim kurmak oyunun akışını en fark edilebilir şekilde değiştiren etkenlerden biridir. Eğer takımınızda sürekli mikrofona bağırıp, anlamsız şarkılar açan biri yoksa, takımınızda en az sizin kadar efor sarf ederek oynayan insanlarla iletişim kurabiliyor olmalısınız. Eğer bahsettiğimiz tiplemelerle çok fazla karşılaşıyorsanız arkadaşlarınızdan veya iyi oynadığını düşündüğünüz kişilerden oluşan bir takım kurmayı denemenizi öneririz. Zamanla rütbeniz yükseldikçe, bu tarz insanlardan kurtulacaksınız ve geriye sadece kazanmak için çaba sarf eden insanlar gelecek.

Takımınızdaki diğer oyuncularla ne yapacağınızı tartışın ve beraber harekete geçin. Düşmanların yerlerini, varsa karakterlerinin adlarını, ihtiyaçları olabileceğini düşündüğünüz silahların lokasyonlarını takımınıza iletin.

4. Oyun Ayarlarını Optimize Edin

Oyununuz takılıyor, yavaş hissettiriyor ise ayarlara kısaca bir göz gezdirmekten zarar gelmez. Her şeyden önce fare hassasiyetinizi en rahat hissettiğiniz şekilde ayarlamalısınız, eğer çok hızlı yaparsanız fareniz en ufak harekette titreyecek ve uzaktaki düşmanları vurmakta zorluk yaşayacaksınız.

Oyunu kesinlikle tam ekran oynamalısınız, pencereli veya tam ekran pencereli modda oynamanız yüksek ölçüde gecikme yaratır (input lag). Gecikme, bir rekabetçi oyunda isteyebileceğiniz en son şey olabilir, refleks ve beceri isteyen bir oyunda milisaniyeler bile fark yaratabilir. Tam ekran haricinde oynadığınız modlar genelde ekstra 30~ milisaniye gecikmeye neden olur. Pürüzsüz bir oyun hissi için ortalama gecikme süresi 2 ile 5 milisaniye arasında olmalıdır. Eğer oyun içinde Gecikme süresini, FPS sayacını gösteren bir seçeneğiniz yoksa, RivaTuner Statistics Server kullanmanızı öneririz.

Ayrıca parlaklığı/kontrastı değiştirmek, karanlık haritalarda oyuncuları daha kolay görmenize yardımcı olabilir. Hatta bazı profesyonel oyuncular hem daha fazla FPS alabilmek, hem de düşmanlarını daha kolay görebilmek için grafikleri ayarlarını en düşük moda alıyor.

5. Sık Sık Pratik Yapın

Bisiklet sürmek, piyano çalmayı öğrenmek ya da bir ölüm maçında birinci olmak… benzer şeyler.

Eğer bir şeyde daha iyi olmak istiyorsanız, pratik yapmalısınız. Ne kadar fazla oyun oynarsanız, oyunun mekaniklerini, karakterleri, silahları ve özelliklerini bir o kadar iyi kavrarsınız.

Bazı oyunlar, sizlere havadayken seri hareketler yapma ve sağa sola gidebilme (strafe) şansı tanır. Bu gibi mekanikler, vurulmak istemeden bir yerden kurtulmak için birebirdir. Koşarak zıplamak, mermilerden kaçmak için en etkili yöntemdir, sizi daha zor bir hedef haline getirir.

6. BONUS: Şarjör Değil, Silah Değiştir

Bu, FPS oyunlarında en çok bilinen kurallardan biri olsa da günümüzde profesyonel oyuncuların bile panik anında bunu unuttuğunu görüyoruz.

Sıcak bir çatışma anında merminiz biterse şarjör değiştirmek sizi savunmasız halde bırakabilir, bu tarz durumlarda yapmanız gereken ilk şey ikinci silahınıza başvurmaktır.

Sağlam bir tavsiye, mermi değiştirmeyi unutmayı deneyin ve yapacağınız ilk şey ikinci silahınıza geçmek olsun. Bu en azından, düşman sizi öldürmeden önce biraz da olsa onu öldürme şansınızı arttırır.

Eğer iki silahınızın da şarjörü bittiyse, bol şans… belki bomba atmayı deneyebilirsiniz?

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA