Ana Sayfa Haberler 360 MİLYON MYSPACE VE TUMBLR HESABI HACKLENDİ

360 MİLYON MYSPACE VE TUMBLR HESABI HACKLENDİ

0

Sosyal medyada büyük bir kullanıcı kitlesi olan ve sosyal medyanın devleri arasında yeralan Myspace ve Tumblr‘deki 360 milyon hesaba ait kullanıcı ve şifre bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Araştırmalara göre söz konusu kullanıcı adı ve şifrelerin 3 yıl önce 2013te çalındığı, ama bu durumun yeni anlaşıldığı ortaya çıktı.

Daha önce benzer bir durum LinkedIn’de de meydana gelmiş, 160 milyondan fazla kullanıcı hesabının giriş bilgileri internette satışa sunulmuştu.

Tumblr hesaplarının, peace_of_mind kullanıcı adını kullanan hacker tarafından 0.4255 Bitcoin (225$) karşılığında satışa sunulduğu da edinilen bilgiler arasındadır.

Olaylar hakkında açıklamalarda bulunan Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Troy Hunt, daha önce bu kadar kısa zamanda böyle büyük çaplı bir hack saldırısının olmadığını iletirken, üst üste yaşanan bu olayların bir tesadüf mü yoksa olayların birbirleriyle bağlantılı mı olduğu konusunda şunları paylaştı: “Bu siber saldırıların üst üste gelmesinin bir nedeni olmalı. Bu durum, olayların bağlantılı olabilecekleri izlenimini uyandırıyor. Ancak saldırılar aynı kaynaktan gelmiyorsa ve tesadüfen üst üste geldiyse, bunun gibi henüz ortaya çıkmamış başka saldırılar olabilir.”

Hunt, şuan kullanmıyor olsalar bile kullanıcıların daha önce Myspace ve Tumblr hesapları varsa o kişilerin acilen mail ve benzeri kullanımlarının şifrelerini değişmelerini, ayrıca Myspace ve Tumblr hesaplarının şifreleri ile aynı şifreye sahip olan tüm hesaplarının şifrelerini değişmelerini, onların da risk altında olabileceğini iletti.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

hackers1

Hunt, kendi kurduğu Have I Been Pwned internet sitesinde kullanıcılara, ücretsiz olarak, kullanıcıların e-postalarına bağlı Tumblr ve LinkedIn hesaplarının çalınıp çalınmadığını öğrenmeleri için destek veriyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yaşanan bu olaylar, herkesi bu sitelerdeki güvenlik açıkları konusunda tedirgin ederken, sitelerin güvenlik için kullandıkları sistemlerin zayıf mı olduğu sorusunu gündeme getiriyor.

Güvenlik açığı sorunları ve yaşanan hacklerle ilgili Myspace, “11 Haziran 2013’ten önce yaratılan hesapları iptal ettik. Myspace hesaplarında gerçekleşen herhangi bir şüpheli aktivitede hesabı bloke eden otomatik programlar geliştirdik.” açıklamasını yaparken; Tumblr‘den gelen açıklama ise ‘güvenlik ekiplerinin baştan inceleme başlattığını, analizlerine göre Tumblr hesaplarına ulaşmanın mümkün görünmediğini, ancak yine de kullanıcılarının şifrelerini değişmelerini önerdiği’ şeklinde.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA