Ana Sayfa Haberler 170 Hz Ekran Tazeleme Oranına Sahip Gigabyte M27Q Oyuncu Monitörü

170 Hz Ekran Tazeleme Oranına Sahip Gigabyte M27Q Oyuncu Monitörü

0
11858 teknik destek

Oyuncular için akıcı bir oyun deneyimi her şeyden önde gelir , özellikle rekabetçi FPS oyunlarına , yüksek grafik özellikleri gerektiren , yüksek donanım özellikleri gerektiren oyunlarda ya da konsollarımızda kullanmamız için bizlere iyi özelliklere sahip monitörler gerekiyor , bu noktada Gigabyte M27Q devreye giriyor.

maxresdefault.jpg (1280×720)

Son derece üstün özellikleri ve Fiyat Performans yapısıyla oyuncular için tercih sebebi olacaktır.

2019-2020 yıllarında oyuncular için üretilen bir çok monitör görmüştük , bunlar ekran çözünürlüklerinden tutunda gelişmiş yenileme hızlarıyla ön plana çıkmıştı , her biri farklı teknolojilere sahipti farklı panel tipleriyle piyasaya çıkmıştı fakat marka modeline göre , ve üretim teknolojisine göre fiyatları açıkçası el yakıyordu .

Bu modelde fiyat biraz daha aşağı çekilerek ve kullanıcının güzel bir deneyim yakalayabilmesi için ekran özelliklerinden çok az feragat edilerek piyasaya sürüldü.

KVM-img2.png (3000×1067)

TEKNİK DETAYLARI

Gigabyte bu oyuncu monitörü için ilk KVM destekli oyuncu monitörü olduğunu söyledi.

KVM klavye, video ve fare  için bir kısaltma niteliği taşıyor .

Bu özellik sayesinde aynı monitöre bir masaüstü bilgisayar, bir de laptop bağlayıp, aynı klavye ve fareyi iki cihazda kullanabiliyorsunuz , bu denli çoklu fonksiyonu olması hem gündelik işlerinizde hem de oyun ekipmanlarınız arasında rahatlıkla geçiş yapabilmenizi saplayacak.

Monitör arka kısmında bir adet KVM tuşu ve Joystick kontrolü bulunuyor , KVM tuşuna basınca Laptop ve PC arası geçiş yapıyor. Tek bir klavye, fare ve monitör kurulumu ile hem laptop, hem masaüstü kullanmak için güzel bir seçenek.

Bu işlem için USB kablosunu kasaya bağlarsanız üzerindeki iki USB portunu klavye ve fare bağlamak ve Type-C portundan bir laptopa KVM bağlantısı kurmak için kullanabiliyorsunuz.

Fakat farklı kaynaklarda kutu içeriğinden bu tarz bir kablo çıkmadığı yer alıyor , bu kabloyu satın almanız gerekecek.

170 Hz ve Daha Yüksek Hıza Sahip Paneller

M27Q modelinin öne çıkan KVM işlevi değil aslında, 27 inç 1440p ve 170 Hz bir oyuncu monitörü olması. Üstelik kendi kategorisinde fiyatlar yurtdışında benzer özellikler için 5000-6000 TL civarındayken 3000-3500 TL fiyata bulunabilmesi. Özetle fiyat ve performans açısından değerlendirilmesi gereken, 2020 sonunun ve 2021 başının önemli monitör modellerinden.

11858 teknik destek

Yüksek Çözünürlük Neden Çok Önemli ?

 27 inç ekranda 1440p, 1080p’ye göre daha keskin ve detayları daha iyi yansıtan bir görüntü deneyimi demek. Yüksek çözünürlük ekran kartının yükünü artırsa da bizim grafik zevkimiz ve çalışma alanımızın genişliği için önemli.

Çözünürlük 27 inç boyut ve 2020-2021 yılları için ideal olan 1440p yani 2560×1440 piksel. Piksel yoğunluğu güzel, oyunlarda ve uygulamalarda keskinlik, netlik çok iyi.

Fakat oyun modunda bu tarz pek çok monitörde olduğu gibi masaüstü fontlarda fazla keskinleşme, pikselleşme gibi bozulma görebilirsiniz. Böyle durumlarda oyun dışı normal masaüstü mod’lara geçmeniz daha iyi olacaktır.

Bu font keskinliği ve bozulması durumları karşımıza yeni nesil hızlı IPS türevlerinde, piksellerin hızlı renk değiştirdiği oyun mod’larında daha sık çıkmaya başladı. Fakat önemli ölçüde değil.

Uygun Fiyatı İçin Neler Ön Plana Çıkmış ve Hangi Özelliklerden Feragat Edilmiş ?

a) Fiyatı indirmek için nelerden Feragat Edilmiş ?

Öncelikle monitör standı ve süslemesi.

Pivot modu bulunmuyor, oyuncu monitöründe şart olmasa da önemli bir detay.

Yükseltme alçaltma, öne ve arkaya eğme var ancak çevirme de desteklenmiyor , eğer kod yazan biriyseniz farklı bir modele yönelmenizi öneririz.

Genel anlamda monitör sade bir tasarım ve daha temel bir stand ergonomisi sunuyor.

VESA desteği ile çoklu monitör kurulumları için standından ayırabilir ve ayrı kol ile kullanabilirsiniz.

AMD FreeSync Premium

Belki de yukarıda saydıklarımızın en önemlisi Oyunlarda yırtılma ya da takılmalara karşı AMD FreeSync Premium var.

AMD FreeSync aktarım teknolojisi artık 3 farklı seviyeye sahip. FreeSync, FreeSync Premium ve FreeSync Premium Pro yeni nesil monitörlerde kendisine yer bulacak.

FreeSync Premium ise FHD çözünürlükte en az 120Hz tazeleme hızını tutturabilen monitörler için verilecek. Bu standartta düşük kare oranı sıkıştırma teknolojisi – LFC ise sistem monitörün tazeleme oranını yakalayamasa bile oyunlarda akıcılığı korumaya çalışıyor. Bu noktada devreye giren bu özellik sayesinde oyun deneyimimiz eski teknolojilere oranla kat kat artıyor , ve sadece bu modelle sınırlı kalmamak üzere günden güne ekran kartlarınında gelişmesiyle gerçeğe yakın görüntülerle karşılaşıyoruz.

 

 

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikUygulamaları ve Programları Yüklemek için Windows Paket Yöneticisi Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikOBS’te Çift Kamera Nasıl Yapılır
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.