Ana Sayfa Haberler 15 Liralık PC’nin Tanıtımı Düzenlendi: Raspberry Pi Zero

15 Liralık PC’nin Tanıtımı Düzenlendi: Raspberry Pi Zero

0

Son aylarda artan mini bilgisayarların arasına hem mini, hem ucuz etiketleriyle Raspberry Pi Zero katıldı. Raspberry Pi Zero şuana kadar dünyanın en üretilmiş en ucuz taşınabilir bilgisayarı olma özelliğine sahip. Boyutu sayesinde cebinize atıp istediğiniz yere götürebileceğiniz PC’nin 1 gHz hızında işlemcisi ve 512 MB RAM belleği var. Dahili bir depolama alanı bulunmayan bilgisayara micro SD kart takılabiliyor ve böylece belleği 128 GB’a kadar çıkabiliyor.

Pizero1

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Dün gece Raspberry’nin resmi tanıtımı ile teknoloji dünyasının gündemine oturan Raspberry Pi Zero PC 5 Dolar’a, yani 15 TL civarı bir fiyata satılacak. Kullanmak için ek olarak bir monitör veya televizyona ihtiyaç var. Tabii tablet bilgisayarlara da takılabilmekte ancak tablet bilgisayarın işletim sistemi Windows 8.1’den yukarı olmalı.

Raspberry Pi Zero’nin iki adet USB girişi var ve bu girişlere klavye, mouse gibi aksesuarlar takılabiliyor. Ek giriş ihtiyacı duyacaklar içinse 4 Dolar daha verip alabilecekleri bir “USB kiti” sunulmakta. Piyasada benzeri özelliklere sahip “normal boyuttaki” bilgisayarlar yaklaşık 300 TL civarına satılmaktalar. Muadillerine göre tek dezavantajı monitör olan Raspberry Pi Zero giderek hızlanan ve mobilleşen dünyada kendine yer bulabilecek mi? Bu sorunun cevabını Raspberry Pi Zero Aralık ayında tüm ülkelere gönderilmeye başlandığında öğreneceğiz. Türkiye’deki satış fiyatı vergiler ile birlikte tahminen maksimum 20 TL olacaktır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA