Ana Sayfa Bilgisayar Microsoft Paint’te Resim Kesme ve Kırpma Nasıl Yapılır?

Microsoft Paint’te Resim Kesme ve Kırpma Nasıl Yapılır?

0
Paylaş

Bazen, bilgisayarımızda bulunan herhangi bir resmin, sosyal medya profil fotoğrafı oluşturmak için veya benzer başka sebeplerden dolayı kesilmesi ihtiyacını hissedebiliyoruz. Bu işlemi Paint‘te hızlı bir şekilde yapabiliriz. Paint‘te resim kesme işlemi aslında çok kolay ve pratik bir işlem. Başka herhangi bir programa ihtiyaç duymadan resim kesme işlemini basitçe Paint üzerinden yapabilirsiniz

  • Bu işlem için öncelikle, klavyemizde Prt Scr-Sys Rq yazan tuşun işleviyle ilgili bilgi verelim. Bu tuşun görevi, işlem yapacağımız ekran veya sayfa görüntüsünü almak ve editöre kaydetmek üzere sistem hafızasından tutmaktır.

paint1

paint2

  • İkinci aşamada, ekranın sol alt tarafında bulunan Başlat menüsüne Paint programını bulup çalıştırıyoruz.

paint3

  • Paint proğramı açıldıktan sonra, kesmek istediğimiz fotoğrafı Prt Scr-Sys Rq ile hafızada tuttuğumuz için klavyemizdeki ctrl + V tuş  kombinasyonu ile Paint proğramına resmi/fotoğrafı aktarıyoruz.
  • Resmi kesmek ve düzenlemek için, Seç butonuna tıklayarak, fotoğrafın hangi bölümünü kesmek istiyorsak ok işareti ile üzerine gelip seçtikten sonra Seç butonunun olduğu paletten/araç menüsünden Kırp butonuna tıkladığımızda işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

paint4

Son olarak Dosya menüsünden Farklı Kaydet‘e tıklayarak istediğiniz resim dosyası formatında (.bmp, .jpg, .jpeg, .png) düzenlediğini resmi/fotoğrafı kaydederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin