Ana Sayfa Haberler Google Maps Navigasyon Türkiye Kullanıcılarına Açıldı

Google Maps Navigasyon Türkiye Kullanıcılarına Açıldı

0
Paylaş

Google Maps uygulaması geçtiğimiz aylarda aldığı bir güncelleme ile birlikte kullanıcıların hizmetine açıldı. Böylelikle Apple Maps ile birlikte Google Maps Türkiye’ de ki kullanıcıların hizmetine geçti.

Google Maps bir Google Hizmeti olduğu için diğer Google uygulamalarıyla da entegre bir şekilde çalışabiliyor. Özellikle Google Now ile çok iyi çalışabiliyor.

Kullanımına gelecek olursak Google haritalar servisinin kullanımı çok basit. Bunun için Android cihazınızda birlikte gelen Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra ise gitmek istediğiniz lokasyonu arama çubuğuna yazmanız yeterli oluyor . POİ yani Point of Interest, Türkçe anlamı ile ihtiyaç noktaları açısından Google Haritalar servisi dünyanın en gelişmiş Poi desteğine sahip uygulamalarından bir tanesi olduğunu da hatırlatalım. Herhangi bir Poi aramak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Örneğin yakınlardaki bir eczane için “Eczaneler Beşiktaş” yazmanız yeterli.

google-maps-1

Google Now şu an için tüm fonksiyonları ile beraber kullanılmasa da ülkemizde açık halde. Yalnız aktive etmek için cihazın dilini bir kereliğine İngilizce yapmak daha sonra home tuşuna veya sanal tuşlara basılı tutmak gerekiyor. Now seçeneği aktif olduktan sonra ise cihaz dilini yeniden Türkçe yapabilirsiniz.  Now kartları size sürekli olarak ev ve işyerinize olan mesafelerinizi gösterebiliyor ve bu kart üzerinden hemen navigasyon başlatabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Lokasyon servislerinde izin vermeniz durumunda Google sizin dolaştığınız tüm yerlerin bir kaydını tutuyor ve kayıtlara uygulama veya web üzerinden daha sonra ulaşabiliyorsunuz. Arzu ederseniz de ayarlar içerisinden bu kayıtları silebilirsiniz. Arama kısmında daha önceden yaptığınız aramalara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Aranan lokasyon çıktığı zaman uygulama size ayrıca sokak görünümünü de gösteriyor. Haritalar uygulaması üzerinden arzu ederseniz gitmek istediğiniz lokasyonu sokak görünümü ile görüntüleyebiliyorsunuz. Navigasyon tuşu ile birlikte ise size alternatif rotalarında yer aldığı öneriler sunuluyor. Gri ile işaretlenen yerler alternatif yollar, renkli olan kısım ise ana gideceğiniz rota olarak işaretleniyor.

google-maps-2

Alternatif yolları kullandığınız taktirde en kısa yola oranla yaşayacağınız gecikmelerde uygulamada belirtiliyor. İsterseniz rotanıza yürüyerek olan mesafeyi de ölçebiliyorsunuz. Toplu taşıma ise henüz ülkemizde aktif değil. Navigasyon işareti ile beraber yönlendirmeler başlıyor. Alt kısımda yer alan bölgede gideceğiniz mesafeye olan süreniz ve KM bazında mesafe gösteriliyor. Kırmızı renkli süre göstergesi, trafik yoğunluğunun olduğunu belirtiyor.  Yolun uydu görüntüsünü de ayarlayabiliyorsunuz. Ayarlar içerisinde ise Türkçe olarak yapılan yönlendirme sesini Bluetooth üzerinden aracınıza ya da başka bir cihaza verilmesini sağlayabiliyorsunuz.  Ses işaretine dokunarak ise sesli yönlendirmeyi kapatabiliyorsunuz.

Sonuç olarak ülkemizde kullanıma açılan Google Maps uygulaması bir çok özelliğinin Türkiye’de kapalı olmamasına rağmen güzel bir şekilde çalışıyor ve gitmek istediğiniz yere gösterdiği alternatif  yollarla zaman kaybı yaşamadan ulaşma imkanı sağlıyor.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin